Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+10 neviditelných
ROSTLINY NA ETNĚ
datum / id12.03.2018 / 486037Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
témaPřírodní
zobrazeno120x
počet tipů13
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Ráda bych čtenáře seznámila s některými zajímavostmi Etny. Není to literární dílo, jen trochu botaniky a malování...

ROSTLINY NA ETNĚ

Etna je velmi zajímavá nejen z hlediska geologického, ale i botanického. Svou jedinečností nás zaujme vegetační pásmo nad hranicí lesa, přibližně od 1750 - 2700 m nad mořem (hranice lesa je závislá na orientaci svahu ke slunci). Roste zde mnoho endemických druhů, tj. takových, které nerostou nikde jinde na světě. Rostliny vytvářejí na zvětralé lávě nebo popelu ostrůvky, kde roste společně i několik druhů - právě tyto barevné ostrůvky jsou pro Etnu typické. Velmi působivý je kontrast barev rostlin a téměř černé čedičové lávy.

Zde se nám představí endemitní druh šťovíku Rumex scutatus aetnensis a vedle do kruhu rostoucí nízká mydlice sicilská Saponaria sicula.

 


akvarel kombinovaný pastelkami
pic%2046.jpeg

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

19.03.2018 20:49:12vesuvanka

Umbratico, zdravím Tě a děkuji za zastavení a Tip za obrázek, mám radost, že se Ti líbí :-))).

19.03.2018 10:56:45Umbratica

Tentokrát dávám tip spíše za obrázek. Oceňuji barevné ladění a velmi harmonickou kompozici.

14.03.2018 14:58:02vesuvanka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jardo, zdravím Tě a  děkuji za milou odezvu :-))). Udělal jsi mi velkou radost, moc si toho vážím :-)))

 

 

 

 

 

 

 

 

14.03.2018 09:15:51Oldjerry
korektor

Janulko - líbí, skopíroval jsem si ho, budu ho mít v obýváku u okna... díky.*

13.03.2018 22:39:35vesuvanka

4U, mám radost, že se Ti líbí. Děkuji za zastavení i Tip a zdravím :-)))

13.03.2018 21:26:044U

líbí *

13.03.2018 13:29:56vesuvanka

Oskare, díky zájem, který mě potěšil  I já Ti přeji hezký den :-)))

13.03.2018 13:07:58Oskar Koblížek

Děkuju za náhled článku. Přečtu si ho celý. Už jsem ho našel. A určitě i další. Hezký den

13.03.2018 12:53:23vesuvanka

Oskare, zdravím a děkuji za zastavení a milý komentář i zájem :-))). O rostlinách na Vesuvu jsem napsala už dříve podrobnější  dílo "Za živou přírodou Vesuvu", které jsem vložila na Písmák 17. 3. 2012.  Bohužel odkazy na obrázky se neotevřou. Kopíruji z článku dva odstavce:

 

Horní hranice lesa je přibližně v nadmořské výšce 800 m. Nad ní pak pokračuje pásmo keřů, z nichž nejvíce upoutají naši pozornost žlutě kvetoucí kručinky, vytvářející rozsáhlé porosty. Je jich více druhů, například kručinka vonná (Genista odorata), janovec (Cytisus scoparius), kručinka španělská (Spartium junceum) a kručinka etnenská (Genista aetnensis), která byla dovezena začátkem dvacátého století. Kručinka etnenská dorůstá do výšky až 3 m. Rozkvetlé kručinky, vyrůstající z lávy, okouzlily italského básníka Giacoma Leopardiho, žijícího v 18. století, a inspirovaly ho k napsání oslavné básně "Ginestra" Kručinka.V blízkosti kručinek často roste druh kozlíku Centranthus ruber (italsky Valeriana rossa). Tato poměrně vysoká rostlina potěší bohatým květenstvím karmínových květů. Jsme v místech, kde se rozehrává symfonie vesuvských barev...

 

Nad 1000 m následuje "království popelu a lávy", které je zvolna osídlováno rostlinami. Je to jedno z nejzajímavějších míst, kde můžeme pozorovat návrat života do míst zasažených erupcí, zprvu pomalu. Trvá zpravidla několik let, než se objeví první rostliny, Na červenavé lávě (lava rossa) se uchytí průkopník života - endemický lišejník Stereocaulon Vesuvianum stříbřitě šedé barvy. Následuje šťovík Rumex scutatus, vytvářející ostrůvky. Směle k vrcholu šplhá i Valeriana rossa, stejně tak pelyněk (Artemisia variabilis). Tu a tam zazáří žlutými květy smil italský (Helichrysum italicum). Silenka oživí lávu bílými květy. Místy vyrazí první pruty kručinek, na jiném místě se rozrůstá jetel Trifolium cherlere, jehož huňaté květenství připomínají náš jetel rolní, liší se bělavě-zelenavým zbarvením a kulovitým tvarem. Další zajímavou rostlinou je žlutě kvetoucí mák Glaucium flavum, který se dostal z Kalifornie do západní a jihozápadní Evropy a v roce 2006 se objevil na Vesuvu. A další a další... Na jihozápadním svahu se objevuje souvislejší pás zeleně, který postoupil téměř k vrcholu. Některé rostliny sešplhávají do stěn kráteru - zejména výše jmenovaný šťovík, Valeriána a pelyněk a bříza. Šťovík a valeriána se začínají uchytávat v prasklinách lávového proudu z roku 1944, v blízkosti této kamenné řeky vytváří valeriána souvislejší porosty.V západní stěně kráteru vyrůstá v blízkosti fumarol vzácná tropická kapradina Pteris vitata, jíž vyhovuje horké a vlhké mikroklima.

13.03.2018 12:04:59Oskar Koblížek

Krásný barevný ostrůvek kontrastující se "smutným" lávovým pozadím. Jakpak to asi vypadá na Vesuvu? :o)) 


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.